1. БІРЖОВІ ТОРГИ У ТОРГОВО-ОПЕРАЦІЙНИХ ЗАЛАХ БІРЖІ

7.1. Заявки на продаж чи купівлю реального товару подаються членами Біржі або брокерами на Біржу. Форму заявки, спосіб подачі та, при необхідності, перелік необхідних документів визначає Біржа у відповідності до чинного законодавства.

7.2. Біржа та член Біржі або брокер мають право вимагати від покупця та продавця документи, що гарантують своєчасність виконання угоди та відповідність її законодавству України.

7.3. У заявці обов'язково вказується строк її або дата зняття заявки.

7.4. При неповному поданні інформації заявка не приймається, про що повідомляється члену Біржі або брокеру.

7.5. На основі заявок формується біржовий бюлетень на даний біржовий день. Бюлетень формується за групами товарів та найменуваннями.

7.6. У разі відхилення змісту бюлетеня від змісту заявки, член Біржі або брокер повинен негайно сповістити про це Біржу.

7.7. Член Біржі або брокер може зняти заявку на продаж або купівлю, а також змінити вказану в заявці інформацію не пізніше, як за одну добу до початку торгів.

7.8. Зміст біржового бюлетеня оголошується маклером, що веде торги.

7.9. Реєстрація та допуск в торгово-операційний зал осіб, зазначених в п. 2.1. Правил, починається за одну годину і закінчується за 10 хвилин до початку біржових торгів.

7.10. Маклер, що веде торги, інформує учасників про зміни, які внесені до біржового бюлетеня та оголошує початок біржових торгів, після чого називає номер позиції згідно з біржовим бюлетенем даного біржового дня.

7.11. Біржові торги можуть проводитися на підвищення та на зниження ціни.

7.12 Член Біржі або брокер (продавець чи покупець) піднімає реєстраційний номер, що підтверджує його присутність в залі. При відсутності члена Біржі або брокера позиція, на яку він заявився, знімається з торгів.

7.13. Член Біржі або брокер (продавець чи покупець) сповіщає про готовність продати чи купити товар по цій позиції біржового бюлетеня за оголошеною ціною підняттям реєстраційного номера.

7.14 Під час обговорення ціни товару:

  • при проведенні біржових торгів на підвищення ціни, продавець може підвищувати, а покупці - знижувати її;
  • при проведенні біржових торгів на зниження ціни, продавець може знижувати, а покупці - підвищувати її.

Після кожної зміни пропозиції маклер починає триразове повторення нової запропонованої ціни, називаючи при цьому реєстраційний номер члена Біржі або брокера-покупця: № - ціна раз, № - ціна два, № - ціна три. Фраза "№ - ціна три" є закінченням обговорення ціни.

7.15. Якщо продавців чи покупців виявиться більше одного, між членами Біржі або брокерами проводиться конкурентний торг на зниження чи на підвищення. Член Біржі або брокер, який запропонував відповідно найнижчу чи найвищу ціну, вважається стороною угоди.

7.16 Якщо покупців на оголошену позицію за стартовими умовами не виявлено, член Біржі або брокер-продавець може запропонувати зниження ціни. При виявленні покупця маклер фіксує ціну продажу і оголошує продаж позиції (позиція №__ по ціні __ продана учаснику під № __ ). Якщо після запропонованого зниження ціни покупця не виявиться, продаж

позиції, за згодою члена Біржі або брокера-продавця переноситься на наступну сесію, чи проводиться після перерви в сесії.

7.17 Коли під час зниження ціни виявиться більше одного покупця, між ними проводиться конкурентний торг на підвищення ціни.

7.18. При відсутності попиту на позицію, член Біржі або брокер-покупець може запропонувати члену Біржі або брокеру-продавцю змінити умови продажу. Якщо член Біржі або брокер-продавець згоден, угода укладається на запропонованих умовах. Право вибору сторони угоди між членом Біржі або брокером-покупцем, який згоден на купівлю позиції згідно заявки, і членом Біржі або брокером-покупцем, що запропонував більш високу ціну, але лише на частину замовленої партії, має член Біржі або брокер-продавець.

7.19. Члени Біржі або брокери, що уклали угоду, підписують картку угоди (тікет).

7.20. Після оголошення всіх позицій біржового бюлетеня, маклер, що веде торги, надає можливість членам Біржі або брокерам для заяв і пропозицій, що мають відношення до змісту торгів або їх процедури, зробити офіційні повідомлення Біржі.

7.21. Про закінчення торгів члени Біржі або брокери, які беруть в них участь, сповіщаються маклером, що веде торги.

7.22. За результатами торгів Біржа видає підсумковий бюлетень та оприлюднює його на інформаційному стенді Біржі.

7. 23. По закінченню біржових торгів укладаються біржові контракти.

7.24. Угода, укладена на біржових торгах, повинна бути оформлена та зареєстрована як біржовий контракт.

7.25. За результатами біржових торгів в день їх проведення оформляється протокол проведення біржових торгів, що підписується маклером, членом Біржі або брокером-продавцем, членом Біржі або брокером-покупцем та затверджується представником Біржі.

7.26. Дані підписаних маклером тікетів порівнюються з даними реєстратора про покупця, продавця, кількість товару та ціну укладених угод. У випадку розбіжності даних тікета з даними реєстратора рішення про умови угоди приймає маклер, що вів торги.

7.27. Члени Біржі або брокери зобов'язані підписати біржовий контракт та подати його до реєстрації, а Біржа зареєструвати не пізніше наступного за укладенням угоди робочого дня.

7.28. Біржовому контракту присвоюється реєстраційний номер. Біржовий контракт підписується членами Біржі або брокерами, уповноваженими особами Біржі та скріпляються печаткою Біржі.

7.29. Інформація щодо оформлених біржових контрактів вноситься в журнал реєстрації біржових контрактів.

7.30. За реєстрацію укладеної угоди (біржового контракту) сплачується біржовий збір згідно чинних тарифів Біржі у відповідності з Додатком 1 до цих Правил.

7.31. Розрахунки по укладених угодах здійснюються між продавцями та покупцями.

 8. ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ВИКОНАННЯ ЗОБОВ'ЯЗАНЬ ЗА БІРЖОВИМИ КОНТРАКТАМИ

8.1.  Забезпечення  виконання  зобов'язань  за  біржовими  контрактами  може  здійснюватися

учасниками біржових торгів при продажу та купівлі біржового товару:

  • гарантійним внеском;
  • гарантійним листом;
  • банківською гарантією;
  • грошовими коштами, внесеними на рахунок Біржі у сумі, достатній для оплати вартості біржових товарів по конкретній біржовій угоді.

8.2. Біржа має право встановлювати й інші види забезпечення, що не суперечать чинному законодавству України.

8.3 Учасники біржових торгів за згодою Біржі можуть використовувати інші способи забезпечення виконання зобов'язань за біржовими контрактами.

8.4 Розмір та порядок внесення забезпечення виконання зобов’язань встановлюється відповідними внутрішніми документами Біржі (правилами, положеннями, регламентами, що є додатками до цих Правил), чинним законодавством України, відповідними угодами або окремими рішеннями Біржового комітету.

9. ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ЧЛЕНІВ БІРЖІ ТА УЧАСНИКІВ БІРЖОВИХ ТОРГІВ

9.1. Поведінка членів Біржі, її працівників та учасників торгів повинна відповідати нормам гідності та ділової етики, які необхідні для ефективного проведення торгів та підтримання доброї репутації Біржі.

10. ОСОБЛИВОСТІ ПРОВЕДЕННЯ БІРЖОВИХ ТОРГІВ ПРИ ЗДІЙСНЕНННІ ЗАКУПІВЛІ В ОДНОГО УЧАСНИКА ВІДПОВІДНО ДО ЗАКОНУ УКРАЇНИ “ПРО ЗДІЙСНЕННЯ ДЕРЖАВНИХ ЗАКУПІВЕЛЬ”

10.1. Здійснення державних закупівель товарів на Біржі є підставою застосування процедури закупівлі в одного учасника, відповідно до якої замовник укладає договір про закупівлю з учасником після акцепту пропозиції переможця процедури закупівлі в одного учасника.

10.2 Цим розділом встановлюється порядок проведення біржових торгів при закупівлі на Біржі, визначаються умови участі в біржових торгах та визначення переможця біржових торгів.

10.3 Визначення основних термінів:

державна закупівля (далі - закупівля) - придбання замовником товарів за державні кошти у порядку, встановленому Законом України «Про здійснення державних закупівель»; договір про закупівлю - договір, який укладається між замовником і учасником за результатами процедури закупівлі та передбачає набуття права власності на товари за державні кошти; замовники - розпорядники державних коштів, які здійснюють закупівлю у порядку, встановленому Законом України «Про здійснення державних закупівель»; переможець процедури закупівлі - учасник, пропозицію якого прийнято за результатами застосування процедури закупівлі в одного учасника;

предмет закупівлі - товари, які закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі, на участь в якій учасниками подаються пропозиції на переговорах;

учасник процедури закупівлі (далі — учасник) - будь-яка фізична або юридична особа, яка підтвердила намір взяти участь у процедурі закупівлі шляхом подачі пропозиції на переговорах; Усі інші терміни використовуються відповідно до їх визначення у цих Правилах, у Законах

України «Про товарну біржу» та «Про здійснення державних акупівель».

10.4. Права та обов'язки замовника:

10.4.1.   Замовник  має  право  висувати  вимоги  щодо  документального  підтвердження

інформації стосовно відповідності учасників біржових торгів кваліфікаційним критеріям, передбаченим Законом України «Про здійснення державних закупівель».

10.4.2. Замовник зобов'язаний надати довіреність уповноваженому представнику для підписання протоколу проведення біржових торгів та біржового контракту, а також із правом підписання договору про закупівлю, в разі їх підписання не керівником замовника.

 

10.5. Права  учасника біржових торгів:

10.5.1.Отримання інформації про кваліфікаційні критерії, які висуваються до учасника.

10.5.2.Отримання інформації щодо специфікації, умов та строків поставки товарів, проекту договору про закупівлю.

10.5.3.Участь особисто або через свого уповноваженого представника (брокера) у біржових

торгах.

10.6. Обов'язки учасника біржових торгів:

10.6.1.Надання документально підтвердженої інформації щодо відповідності кваліфікаційним критеріям, висунутим замовником, ліцензій та дозволів, якщо діяльність учасника передбачає їх отримання, для здійснення господарської діяльності.

 

10.6.2. Надання на вимогу Біржі відомостей щодо фінансової спроможності (баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, довідка з обслуговуючого банку про відсутність (наявність) заборгованості за кредитами).

10.6.3. Надання довіреності уповноваженому представнику для участі в біржових торгах, а також для підписання протоколу проведення біржових торгів, біржового контракту, договору про закупівлю.

10.7. Порядок проведення біржових торгів.

10.7.1. Біржа забезпечує організацію та проведення біржових торгів, а також реєструє біржовий контракт, укладений за результатами біржових торгів;

10.7.2. Після звернення замовника на Біржу щодо пошуку потенційних постачальників (учасників біржових торгів) на необхідний товар, у необхідній кількості та інших умов, що висуваються замовником, Біржа забезпечує розміщення відповідного інформаційного повідомлення у своїх інформаційних ресурсах. У разі, якщо замовник відноситься до суб‘єктів, визначених статтею 5 Закону України «Про товарну біржу», його інтереси на біржових торгах представляє член біржі або брокер на підставі відповідного доручення або іншого документу, що надає члену біржі або брокеру повноваження на вчинення певних юридичних дій від імені замовника.

10.7.3 У разі надходження заявок на продаж від потенційних постачальників (учасників біржових торгів), Біржа інформує про це замовника та проводить необхідну процедуру з визначення переможця (у разі наявності більше, ніж одного учасника біржових торгів), яка полягає у проведенні біржових торгів на зниження, тобто визначення переможця біржових торгів, який надав пропозицію, найменшу за пропозиції усіх інших учасників біржових торгів. Замовник виступає покупцем на біржових торгах за лотом предмету закупівлі. Крок торгів визначається безпосередньо Біржею та/або замовником та не може перевищувати 1% від початкової (максимальної) ціни лоту.

10.7.4. Біржа має право вимагати від Замовника та учасників біржових торгів забезпечення виконання зобов'язань за біржовими контрактами у вигляді гарантійного внеску на розрахунковий рахунок Біржі у розмірі від 1% до 10% від початкової (максимальної) ціни лоту, також Біржа може дозволити Замовнику надати забезпечення виконання зобов'язань за біржовими контрактами гарантійним листом;

10.7.5. У процесі біржових торгів ведеться протокол, до якого заноситься назва лоту, початкова (максимальна) ціна лоту, пропозиції учасників біржових торгів, відомості про учасників біржових торгів, результат біржових торгів (ціни продажу лоту і найменування переможця біржових торгів), також може містити іншу інформацію.

10.7.6. Після  оголошення  переможця  біржових  торгів  підписується  протокол  проведення

біржових торгів та біржовий контракт. Протокол проведення біржових торгів та біржовий контракт підписують брокер покупця, брокер (и) – продавця (ів). Протокол проведення біржових торгів затверджує Біржа. Біржовий контракт реєструється Біржею не пізніше наступного дня.

10.8. Біржовий збір за реєстрацію біржового контракту на Біржі сплачує переможець біржових торгів (продавець) згідно чинних тарифів Біржі у відповідності з Додатком 1 до цих Правил.

10.9. Протокол проведення біржових торгів є підставою для прийняття замовником рішення про застосування процедури закупівлі у одного учасника відповідно до Закону України «Про здійснення державних закупівель».

  1. АУКЦІОННІ ТОРГИ

11.1 Аукціонними торгами вважається операція, що проводиться на конкурентних засадах в торгово-операційному залі Біржі.

11.2. Аукціонні торги можуть бути закритими та відкритими.

11.3. В аукціонних торгах приймають участь:

а) офіційно зареєстровані (акредитовані) учасники аукціону: юридичні, фізичні особи та фізичні особи-підприємці;

б) ліцитатор - спеціаліст Біржі, що веде торги та реєструє усну згоду учасників на укладення угоди;

в) помічники ліцитатора з числа співробітників Біржі;

г) відповідальний представник Біржі, що спостерігає за ходом торгів і контролює дотримання учасниками та ліцитатором встановлених правил їх проведення;

д) адміністратор електронної торгової системи та його помічники.

11.4. На закритих аукціонних торгах Біржі мають право бути присутніми:

а) Голова та члени Біржового комітету;

б) члени Біржового арбітражу, комісій і служб Біржі;

в) особи, присутність яких в торгово-операційному залі дозволена дирекцією Біржі та Головою Біржового комітету.

11.5. На аукціонних торгах можуть бути присутні особи, які сплатили реєстраційний внесок за участь в аукціоні по кожному лоту. Вартість реєстраційного внеску за участь в аукціоні визначається чинним законодавством або органами управління Біржі.

11.6. Жодна посадова особа Біржі, учасники торгів і присутні не мають права використовувати час торгів для вирішення питань чи оголошення інформації, що не стосується даних аукціонних торгів.

11.7.Замовником купівлі/продажу товарів на аукціоні є продавець або його відповідним чином уповноважений представник.

11.8. Замовник і Біржа погоджують між собою умови проведення аукціону. Аукціон проводиться відповідно до договору на організацію та проведення аукціонів на Біржі та/або відповідними внутрішніми документами Біржі (правилами, положеннями, регламентами, що є додатками до цих Правил), чинним законодавством або окремими рішеннями Біржового комітету, які можуть встановлювати наступні особливості організації аукціону на Біржі:

- вимоги щодо забезпечення виконання учасниками біржових торгів зобов’язань за договорами;

- критерій цінових або інших умов купівлі/продажу товарів, згідно яких задовольнятимуться заявки;

- обмеження мінімальної (максимальної) кількості товарів (лоту) в заявках;

- необхідність видачі біржового (аукціонного) свідоцтва за результатами торгів;

- порядок та строки проведення розрахунків за договорами на аукціоні;

-  критерії допуску до аукціону часників біржових торгів, зокрема розмір гарантійного внеску та строки подання заявки на участь в аукціоні.

11.9. Аукціонні торги в торгово-операційному залі Біржі.

11.9.1. Місця в торгово-операційному залі для учасників і відвідувачів торгів визначає дирекція Біржі.

11.9.2. Кожен офіційно зареєстрований учасник аукціонних торгів отримує картку з реєстраційним номером. Дирекція Біржі забезпечує здійснення пропускного режиму та ідентифікацію учасників до торгово-операційного залу Біржі.

11.9.3. Час і місце проведення аукціонних торгів визначається дирекцією Біржі.

11.9.4. Біржа на підставі поданих заявок на продаж майна на аукціонних торгах складає інформаційний бюлетень, в якому зазначається найменування майна, його характеристика, місцезнаходження, початкова ціна продажу, а також час і місце проведення аукціонних торгів.

11.9.5.За домовленістю з продавцем, що оформляється відповідною угодою, Біржа організує рекламну кампанію товару, що виставляється на аукціонні торги.

11.9.6. Продавець/покупець разом із заявкою на продаж/купівлю надає всі необхідні документи, перелік яких визначається Біржею, особисто про вказується в журналі реєстрації.

11.9.7. Прийом заявок на участь в аукціоні припиняється за три дні до початку аукціону, якщо інше не передбачено чинним законодавством або відповідною угодою з продавцем/покупцем.

11.9.8. Покупець, що подає заявку на купівлю, забезпечує свою заявку гарантійним внеском, який учасник аукціону перераховує на рахунок Біржі в розмірі та термін, встановлені договором на організацію і проведення аукціону, відповідними внутрішніми документами Біржі (правилами, положеннями, регламентами, що є додатками до цих Правил), чинним законодавством України або окремими рішеннями Біржового комітету. Гарантійний внесок визначається по кожному об'єкту окремо.

11.9.9. Біржа має право встановлювати й інші види забезпечення, що не суперечать чинному законодавству України.

11.9.10. Учасники біржових торгів за згодою Біржі можуть використовувати інші способи забезпечення виконання зобов'язань (гарантійні листи, банківська гарантія тощо).

11.9.11.Гарантійний внесок повертається учасникам аукціону, які не стали переможцями, протягом 2 (двох) робочих днів з дня його проведення, якщо інше не передбачено чинним законодавством. У випадку відмови від підписання протоколу проведення аукціонних торгів (далі протокол) або укладення договору купівлі-продажу, сума гарантійного внеску покупцю не повертається. Сума гарантійного внеску, внесена покупцем (переможцем аукціону) зараховується йому в рахунок сплати вартості майна або повертається йому після виконання зобов’язань.

11.9.12. Аукціонні торги проводяться при наявності не менше двох заявок на купівлю, якщо інше не передбачено діючим законодавством.

11.9.13. Відомості про учасників аукціону заносяться до книги реєстрації.

11.9.14. Реєстрація та доступ учасників аукціонних торгів до торгово-операційного залу починається за годину і припиняється з початком торгів. Після початку торгів будь-який доступ в торгово-операційний зал припиняється.

11.9.15. Під час торгів забороняється:

а) будь-яке вільне переміщення осіб, присутніх в залі та інші дії, які заважають роботі ліцитатора, його помічників і учасників;

б) учасникам торгів залишати зайняті ними місця та спілкуватися між собою до оголошення

ліцитатора про закінчення проведення аукціону.

11.9.16. Аукціонні торги веде ліцитатор.

11.9.17. Початком торгів вважається момент оголошення початкової ціни продажу.

11.9.18. Аукціон може проводитися за методом підвищення та зниження ціни.

11.9.19. У  разі  проведення  аукціону на  підвищення  ціни,  учасники  підіймають  картку з

номером, пропонуючи свою ціну збільшену на крок аукціону. Крок аукціону встановлюється за домовленістю з продавцем, якщо інше не передбачено чинним законодавством України. Переможцем такого аукціону є учасник, який запропонував найвищу ціну.

Після кожної зміни пропозиції, ліцитатор починає триразове повторення нової запропонованої ціни, називаючи при цьому реєстраційний номер учасника-покупця (№__ ціна - раз, №__ ціна - два, №__ ціна — три).

Фраза "№__ ціна - три" є закінченням обговорення ціни.

Торги по об'єкту закінчуються разом з ударом молотка і проголошенням ліцитатором слів "Продано учаснику під № __ ".

Якщо покупців на оголошений об'єкт за початковою ціною не виявлено, ліцитатор, за згодою продавця, може перейти до проведення аукціону на пониження ціни.

11.9.20. У разі проведення аукціону на зниження ціни, ліцитатор оголошує стартову ціну та починає її пониження зі згоди продавця. Переможцем такого аукціону є учасник, який перший погодився з ціною, запропонованою ліцитатором.

Торги по об'єкту закінчуються разом з ударом молотка і проголошенням ліцитатором слова "Продано учаснику під № __ ".

11.9.21. Ліцитатор має право:

а) видалити з залу осіб з числа присутніх, які порушують порядок під час проведення аукціону, або чинять дії, заборонені Правилами.

11.9.22. Ліцитатор не має права:

а) передоручати право ведення торгу своїм помічникам та іншим особам;

б) у ході торгу допускати цілеспрямовані дії в інтересах будь-якого з покупців;

в) на власний розсуд, без погодження з продавцем, змінювати умови продажу.

11.9.23. Ліцитатор зобов'язаний:

а) чітко дотримуватись даних Правил;

б) на вимогу уповноваженого представника Біржі оголосити перерву в ході торгів, але не більше ніж на 10 хвилин.

11.9.24. У процесі аукціонних торгів ведеться Протокол, до якого заноситься назва об'єкта, початкова ціна продажу, пропозиції учасників торгів, відомості про учасників, результат торгів (ціни продажу і найменування переможця торгів).

11.9.25. Після оголошення покупця об'єкту, ліцитатор, продавець і покупець підписують Протокол.

11.9.26. Протокол є підставою для оформлення договору купівлі-продажу, який укладають сторони угоди (продавець та покупець).

 ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ УЧАСНИКІВ ТА ПРАЦІВНИКІВ БІРЖІ ЗА НЕВИКОНАННЯ АБО НЕНАЛЕЖНЕ ВИКОНАННЯ ПРАВИЛ БІРЖОВОЇ ТОРГІВЛІ

12.1. Порушенням Правил є:

12.1.1.надання документів, що містять недостовірну інформацію;

12.1.2.несвоєчасне зняття заявки з торгів;

12.1.3. несплата та порушення учасником біржових торгів порядку та строків оплати біржового збору Біржі;

12.1.4.несплата та порушення учасником аукціонних торгів та інших форм організованої торгівлі порядку та строків оплати винагороди Біржі;

12.1.5. перешкоджання веденню торгів;

12.1.6. неявка на біржові торги членів Біржі або брокерів, що подали заявку на участь у біржових торгах;

12.1.7. неявка на аукціонні торги її учасників;

12.1.8.несвоєчасне підписання або відмова від підписання біржового контракту, протоколу проведення аукціону, біржового (аукціонного) свідоцтва, договору купівлі-продажу;

12.1.9. розголошення конфіденційних відомостей та комерційної таємниці про діяльність Біржі та/або змісту біржових угод (за винятком найменування товару, кількості, ціни, місця і строку виконання) без письмової згоди на те Біржі та/або сторін відповідної біржової угоди, окрім випадків, передбачених законодавством України.

Цей перелік може бути змінено або доповнено окремими рішеннями Біржового комітету. 12.2. До учасників торгів за порушення Правил можуть бути застосовані такі санкції:

а) попередження про неналежну поведінку у разі порушення згідно п. 12.1.5 цих Правил,

б) випровадження із залу торгів з одночасним зняттям заявки порушника з торгів у разі повторного порушення згідно п. 12.1.5. цих Правил,

в) припинення доступу до торгово-операційної зали або ЕТС Біржі у разі неодноразового порушення згідно п. 12.1.5. цих Правил,

г) призупинення торгівлі у разі порушення згідно п. 12.1.1., 12.1.3., 12.1.4., 12.1.5., 12.1.9. цих Правил,

д) позбавлення права участі в торгах протягом певного часу або постійно (дискваліфікація) у разі неодноразового порушення згідно п. 12.1.1., 12.1.3., 12.1.4., 12.1.5., 12.1.9. цих Правил,

е) штраф у разі порушення згідно п. 12.1.2., 12.1.3., 12.1.4., 12.1.6., 12.1.7., 12.1.8., 12.1.9 цих Правил,

є) утримання гарантійного забезпечення у разі порушення згідно п. 12.1.2., 12.1.3., 12.1.4., 12.1.6., 12.1.7., 12.1.8., 14.1.9 цих Правил,

ж) стягнення пені у разі порушення згідно 12.1.3., 12.1.4. цих Правил,

12.3. До працівників Біржі за порушення згідно п. 12.1.5., 12.1.9. цих Правил можуть бути застосовані наступні заходи стягнення відповідно до вимог трудового законодавства:

- догана; - звільнення.

12.4. Санкції та заходи стягнення застосовуються за рішеннями органів управління Біржі.

12.5. Учасник торгів, до якого застосовано санкцію, у разі його незгоди з рішенням Біржового комітету, має право оскаржити рішення про застосування санкції у суді.

13. ПОРЯДОК РОЗРАХУНКІВ

13.1. З учасників біржових торгів стягується біржовий збір, розмір якого визначається чинним законодавством України або затверджується Біржовим комітетом, згідно чинних тарифів Біржі у відповідності з Додатком 1 до цих Правил.

13.2.Оплата біржового збору здійснюється учасниками біржових торгів у порядку та строк, відповідно до угод або внутрішніх документів Біржі (правил, положень, регламентів, що є додатками до цих Правил).

13.3. Розрахунки за біржовими контрактами, укладеними з попереднім внесенням гарантійного внеску, з використанням рахунків Біржі здійснюється відповідно до угод або внутрішніх документів Біржі (правил, положень, регламентів, що є додатками до цих Правил).

13.4. Учасники біржових торгів мають право проводити розрахунки з використанням рахунків біржі за згодою сторін.

13.5. Для подачі заявки на участь у аукціонних торгах, учасники сплачують реєстраційний збір, розмір якого визначається чинним законодавством України або затверджується Біржовим комітетом, згідно чинних тарифів Біржі у відповідності з Додатком 1 до цих Правил.

13.6. Переможці аукціонних торгів сплачують винагороду Біржі, розмір якої визначається чинним законодавством України або затверджується Біржовим комітетом, згідно чинних тарифів Біржі у відповідності з Додатком 1 до цих Правил.

13.7. До учасників біржових та аукціонних торгів можуть застосовуватися плати, стягнення та інші платежі, передбачені угодами, внутрішніми документами Біржі (правил, положень, регламентів, що є додатками до цих Правил).

14.КОНТРОЛЬ ЗА ФІНАНСОВО-ГОСПОДАРСЬКОЮ ДІЛЬНІСТЮ БІРЖІ

14.1. Ревізійна комісія є органом Біржі, який контролює її фінансово-господарську діяльність та діє на підставі Положення.

15. ВИРІШЕННЯ СПОРІВ ЗА БІРЖОВИМИ УГОДАМИ

15.1.Спори по біржових угодах виносяться на розгляд Біржового арбітражу, якщо відповідно до законодавства сторони не обрали інший порядок їх вирішення.

16. РОЗІРВАННЯ БІРЖОВИХ КОНТРАКТІВ

16.1.Розірвання біржових контрактів не допускається, крім випадків, що передбачені чинним законодавством України та цими Правилами.

16.2.Угода, що зареєстрована на Біржі, визнається розірваною в таких випадках:

  • за рішенням Біржового арбітражу;
  • за рішенням судових органів;
  • за угодою сторін.

16.3. У випадку розірвання біржового контракту, сторони зобов'язані сповістити про це Біржу не пізніше 3 днів з дня розірвання біржового контракту. Розірвання біржового контракту не звільняє сторін від сплати біржового збору Біржі.

  1. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ БІРЖІ ТА УЧАСНИКІВ БІРЖОВИХ ТОРГІВ

17.1. Біржа та учасники біржових торгів несуть відповідальність за порушення законодавства України, Правил та інших рішень Біржі, що регулюють біржову торгівлю.

17.2. За невиконання або неналежне виконання зобов'язань за біржовими контрактами, зареєстрованим на Біржі, учасники біржових торгів несуть відповідальність відповідно до законодавства України, умов біржових контрактів, цих Правил або відповідно до внутрішніх документів Біржі (правил, положень, регламентів, що є додатками до цих Правил).

  1. . БІРЖОВИЙ АРБІТРАЖ. ДИСЦИПЛІНАРНІ РОЗГЛЯДИ

18.1.Біржовий комітет приймає правила, необхідні для підтримання дисципліни, що є обов'язковими для всіх членів Біржі, а також щодо проведення дисциплінарних розглядів. Для цього на Біржі створюється постійно діючий орган — Дисциплінарна комісія, яка діє на підставі Статуту та Положення.

18.2. Для вирішення спорів з біржових угод та інших питань біржової торгівлі на Біржі створюється постійно діючий Біржовий арбітраж, який діє на підставі Положення.

19.ІНФОРМУВАННЯ ПРО РЕЗУЛЬТАТИ БІРЖОВИХ ТОРГІВ

19.1. Інформування про результати біржових торгів відбувається за результатами проведених біржових торгів.

19.2. Звіт про результати біржових торгів є комерційною таємницею.

19.3. Біржа оприлюднює результати біржових торгів на своєму сайті у формі підсумкового бюлетеня.

19.4.Особи, які отримали звіт про результати біржових торгів, не мають права оприлюднювати чи передавати його третім особам в будь-якій формі без письмового дозволу Біржі та продавця.

20. ПОРЯДОК ЗБОРУ, ОБРОБКИ ТА РОЗПОВСЮДЖЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ, ПОВ'ЯЗАНОЇ З КОН'ЮНКТУРОЮ РИНКУ ТА ОБІГОМ ТОВАРІВ НА БІРЖІ

20.1.Основними цілями збору, обробки і розповсюдження інформації є: - прогнозування динаміки ринку біржового товару; - забезпечення доступності інформації; - проведення біржових котирувань;

- створення умов для ефективного і якісного інформаційного забезпечення учасників біржових торгів; - забезпечення умов для розвитку інформаційного обміну між Біржею, її членами, іншими особами та якісного та ефективного інформаційного забезпечення Біржі, її членів, органів державної влади, інших осіб на основі інформаційних ресурсів Біржі; - сприяння формуванню ринку інформаційних ресурсів; - формування і здійснення єдиної політики у сфері надання інформації;

- розвиток організаційно-правової основи розкриття, надання та захисту інформації у встановлених випадках від неправомірного доступу.

20.2. Вся інформація, що надається та/або розкривається Біржею, повинна бути задокументованою у паперовій формі або у формі електронного документу.

20.3. Біржа забезпечує розкриття наступної інформації:

  • перелік та основні параметри біржових товарів;
  • інформація про чергові торги у вигляді біржового бюлетеня;
  • узагальнені дані про результати біржових торгів у формі підсумкового бюлетеня;
  • дані результатів офіційних котирувань.

Біржа може оприлюднювати додаткову інформацію згідно чинного законодавства, що стосується результатів біржових торгів та показників, які характеризують кон’юнктуру товарного ринку.

20.4. Біржа розкриває інформацію через:

  • сайт Біржі на визначених Біржею умовах;
  • шляхом розсилки інформаційним агентствам та засобам масової інформації;
  • через друковані видання Біржі;
  • іншими не забороненими чинним законодавством засобами.

21.ЗАПОБІГАННЯ МАНІПУЛЮВАННЮ

21.1.Біржа здійснює запобігання маніпулюванню на Біржі шляхом застосування наступних заходів:

  • вибіркових перевірок, що проводяться згідно рішень Біржового комітету;
  • зупинення, призупинення та поновлення Біржових торгів;
  • застосування до учасників біржових торгів дисциплінарних санкцій за скоєне порушення. 21.2. В разі виявлення ознак маніпулювання на Біржі, ліцитатор збирає наявну інформацію та негайно повідомляє дирекцію Біржі для вжиття заходів.
  1. ІДЕНТИФІКАЦІЯ УЧАСНИКІВ ТОРГІВ ТА ЇХ КЛІЄНТІВ

22.1. Біржа на виконання Закону України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму”

здійснює заходи з ідентифікації учасників торгів на підставі поданих документів або засвідчених в установленому порядку їх копій.

22.2. У разі, якщо учасник торгів діє як представник чи в інтересах іншої особи (свого клієнта), або якщо у Біржі виникає сумнів стосовно того, що учасник торгів виступає від власного імені або вигодоодержувачем є інша особа, Біржа зобов'язана ідентифікувати також особу (клієнта), від імені або за дорученням чи в інтересах якої проводиться фінансова операція або яка є вигодоодержувачем та перевірити наявність у учасника торгів відповідних повноважень.

22.3. Для ідентифікації клієнта, учасник торгів надає на Біржу відповідну довіреність та належним чином завірені копії документів:

Для юридичних осіб-резидентів:

  • Виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
  • Статут (або Положення).
  • Довідка з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ).
  • Свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість (за наявності).
  • Довідка про банківські реквізити.
  • Наказ про призначення керівника, копія паспорту та довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру.
  • Інші документи на вимогу Біржі.

Для фізичних осіб-підприємців-резидентів:

  • Виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
  • Свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість (за наявності).
  • Довідка про банківські реквізити.
  • Копія паспорту та довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру.
  • Інші документи на вимогу Біржі.

Для фізичних осіб-резидентів:

  • Копія паспорту та довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру.
  • Інші документи на вимогу Біржі.

Для юридичних осіб-нерезидентів:

  • Копію документа про реєстрацію клієнта – для юридичної особи, що містить відомості про повне найменування, місцезнаходження юридичної особи.
  • Довідку, що містить відомості про реквізити банку, в якому відкрито рахунок, номер банківського рахунку.
  • Копію легалізованого   витягу  з  торгового,  банківського  чи  судового реєстру  або нотаріально засвідчене реєстраційне посвідчення уповноваженого органу іноземної держави про реєстрацію відповідної юридичної особи.
  • Копію установчих документів юридичної особи, що містить відомості про органи управління та їх склад; дані, що ідентифікують осіб, які мають право розпоряджатися рахунками та майном; відомості про власників істотної участі в юридичній особі; відомості про контролерів юридичної особи.
  • Інші документи на вимогу Біржі.

Для фізичних осіб-нерезидентів:

  • Копію сторінок паспорта, що ідентифікують клієнта та сторінки, яка містить відомості відомості про місце проживання або місце тимчасового перебування фізичної особи.
  • Інші документи на вимогу Біржі.

 

23. ЗАКЛЮЧНІ ПОЛОЖЕННЯ

23.1. У випадку внесення змін до законодавчих актів, що регулюють функціонування товарних бірж, ці Правила застосовуються у частині, що не суперечить зазначеним законодавчим актам.

Сторінка 1      Сторінка 3